De feestdagen staan weer voor de deur, maar voor veel families betekent december niet alleen gezelligheid. Het is juist een periode waarin stress en spanningen vaak oplopen, en familieruzies sneller ontstaan. Hoge verwachtingen, sociale druk, rolpatronen, alcoholgebruik en een winterdip spelen hierbij een belangrijke rol, legt toegepast psycholoog Rosanne de Wijs uit.
De weken voor de feestdagen zijn intens. Wie nodig je uit? Wat moet je kopen, en voor wie? Hoeveel geld geef je uit? De verwachtingen om het perfect en gezellig te maken, zijn vaak hoog, dat zorgt voor spanning. Daarbij kan alcoholgebruik de emoties versterken: “Hiervan krijgen mensen een slechtere emotieregulatie, en worden er vaak oude koeien weer uit de sloot gehaald” Ook rolpatronen binnen gezinnen kunnen druk geven, zoals dat vaak van moeders wordt verwacht dat zij alles regelen: van boodschappen tot koken.
Naast dat alles is de winterdip ook een grote factor op ruzies rond de feestdagen. “Met die drukte, verwachtingen en sociale verplichtingen wordt de mentale buffer kleiner en dan is het gevolg dat iemand met een winterdip overprikkeld raakt. En als je overprikkeld bent dan heeft dit invloed op hoe je reageert op andere” Zegt Rosanne.
Ze adviseert iedereen om vooraf goed na te denken over wat zijzelf prettig vinden tijdens de feestdagen en dit op een gezonde manier te communiceren met familie. Een duidelijke taakverdeling, bijvoorbeeld voor vervoer, eten of opruimen, kan veel helpen en zorgt dat het eerlijk aanvoelt. Ook kun je positieve interacties beïnvloeden door bijvoorbeeld iemand een compliment te geven, leuke herinneringen delen van bijvoorbeeld vorig jaar en echt interesse tonen in de ander, legt Rosanne uit. Zo wordt december weer een maand om van te genieten, en niet om ruzie te maken.
