SvJ media

Selecteer Pagina

Docent-onderzoeker Nele Goutier gaat met Comeniusbeurs journalistiekonderwijs AI-proof maken

Docent-onderzoeker Nele Goutier gaat met Comeniusbeurs journalistiekonderwijs AI-proof maken

Docent-onderzoeker Nele Goutier gaat met Comeniusbeurs journalistiekonderwijs AI-proof maken

Docent-onderzoeker Nele Goutier heeft de Comenius Senior Fellowship beurs binnengehaald. Daarmee gaat ze de komende jaren AI-onderwijs ontwikkelen voor jaar 1, 2 en 3 van de School voor de Journalistiek Utrecht. ‘Er is bij veel journalistiekstudenten behoefte om meer over AI te leren’, aldus Nele.

door | 1 06 2024, 13:06 | SvJ nieuw(s)

Foto: AI

Het Comeniusprogramma heeft als doel om het Nederlands  mbo, hbo en wo onderwijs te vernieuwen, innoveren en verbeteren. Onderwijsprofessionals in het hoger onderwijs als Nele Goutier kunnen een beurs van 100.000 euro krijgen voor het doorvoeren van een onderwijsinnovatie binnen een vak of cursus. Niet alleen bij studenten, ook school en het werkveld vindt het belangrijk dat het journalistiek onderwijs AI-proof wordt. Zo sloten docent Shannon Bakker en Nele Goutier afgelopen week de honourscursus Samen Slimmer af, waarin journalistiek- en AI-studenten de afgelopen maanden samenwerkten aan journalistieke verhalen over AI. ‘De reacties van beide kanten waren ontzettend enthousiast. De cursus wordt volgend jaar zelfs een regulier vak van de Master Societal Impact of Artificial Intelligence. Ook bij ons smaakte de cursus naar meer. Ik ben daarom extra blij dat ik met de Comeniusbeurs AI een vaste plek in het onderwijs kan geven, zodat niet alleen een selecte groep, maar al onze studenten ervan kunnen profiteren,’ reageert Nele enthousast op het binnenhaen van de beurs.

In een groot verhaal legt Journalismlab uit hoe belangrijk deze beurs is voor de SvJ én de studenten: ‘Een journalist zonder enig bewustzijn van AI? Dat kan niet meer. De AI-ontwikkelingen volgen elkaar in rap tempo op en wetgeving hobbelt achter de feiten aan. De nood aan journalisten die een oogje in het zeil houden, is hoog. En dan hebben we het nog niet eens over de kansen die AI biedt voor redacties. De SvJ heeft daarom als doel dat alle studenten die bij ons afstuderen op zijn minst een basiskennis van AI hebben. Studenten worden zich bewust van de mogelijkheden, risico’s en werking van AI, leren kritische vragen stellen en ontdekken hoe je AI kunt inzetten voor journalistieke doeleinden.’

Met de Comenius Senior Fellowship beurs gaat Nele in tweeënhalf jaar tijd AI-onderwijs ontwikkelen voor jaar 1, 2 en 3. Het project is een samenwerking tussen de SvJ en het Lectoraat Kwaliteitsjournalistiek in Digitale Transitie.

De SVJ heeft al vaker onderzoeksbeurzen binnengehaald. Bijvoorbeeld bij Raak Publiek voor het onderzoeksproject Van Blackbox naar Glass Box, over AI-gebruik onder journalisten. Ook voor het project Immersive Journalism heeft het lectoraat samen met Nele Goutier een beurs binnengehaald. ‘Van het Fonds voor Journalistieke Projecten heb ik begin dit jaar ook een beurs gekregen om onderzoek te doen naar het algoritmegebruik van gemeenten. Maar het is voor het eerst dat ik een Comenius Senior Fellowship binnen heb gehaald.’

Lees hier het hele artikel op Journalismlab.

Lees eerdere interviews met Nele Goutier op SvJmedia.nl.

Lees hier een interview met directeur Hans de Clercq op SvJmedai.nl over het belang van AI-proof onderwijs op de opleiding Journalistiek

Over de auteur