NIEUWEGEIN – Studenten van het Horeca & Toerisme College uit Nieuwegein hebben een tijdens de landelijke vakwedstrijd Talent van de Toekomst 2026 de derde plaats behaald. Het team eindigde met een klein puntenverschil, drie, achter de nummers één en twee. In het Miele Experience Center in Vianen namen 15 scholen met allemaal 5 studenten: 3 als koks en 2 in de bediening, het tegen elkaar op in een intensieve kookwedstrijd.
De wedstrijd
Alle koks werkten met een blackbox, een verrassingsdoos met onbekende ingrediënten en zonder recept. “Je weet niet wat je krijgt, want je werkt met een blackbox,” vertelt Tayke Oonk, één van de koks. “Het is net als bij MasterChef: je maakt de doos open en dan zie je met welke producten je moet werken.”
Op basis van deze ingrediënten moesten de studenten een volledig menu samenstellen. “Je moet vier gangen en een predessert maken, maar eerst schrijf je je hele menu uit met de ingrediënten die je hebt,” legt de student uit. De opzet van de wedstrijd is bedoeld om te testen hoe deelnemers omgaan met onverwachte situaties. Dit vereiste van de deelnemers veel samenwerking, techniek en creativiteit. De jury beoordeelde vooral op smaak, techniek, prestatie en samenwerking onder druk.
Podiumplek
Het koksteam, de witte brigade, van het Horeca & Toerisme College werd vertegenwoordigd door Tayke Oonk, Arend Verkerke en Jeftha Hammink. De studenten hebben sterk gepresteerd en wisten zich te onderscheiden met een derde plaats. Volgens docent Ko Miltenburg is deelname op zich al waardevol. “Meedoen aan Talent van de Toekomst is heel bijzonder. Deze wedstrijd heeft een hoog aanzien binnen de horecascholen, en als je dan derde wordt tussen zo’n hoog niveau aan koks is dat helemaal super.” De studenten uit Nieuwegein waren bovendien ook nog heel dicht bij de eerste plek. Het scheelde namelijk maar 3 punten met de nummer 1 en 2 punten met de nummer 2.
Tijdsdruk en spanning
Tijdens de wedstrijd hebben de studenten natuurlijk veel last van spanning en tijdsdruk. “Tijdsdruk is zeker een van de grootste spanningsfactoren,” aldus Tayke Oonk. “Je hebt tweeënhalf uur voorbereiding, dus je wil elke minuut benutten om het beste resultaat te halen.” De deelnemers waren gefocust op het maken van gerechten met een hoge kwaliteit en goede smaak. Ondanks de spanning die ze ervaren hebben kijken de 3 koks positief terug op de landelijke vakwedstrijd: “Ik heb gelachen, een beetje stress gehad, maar vooral genoten.” Het is heel leuk om met mensen te werken die allemaal dezelfde passie voor het vak hebben’’, aldus Tayke.
Samenwerking
De derde plaats kon niet worden behaald zonder samenwerking en een strakke voorbereiding. Zo hadden de studenten van tevoren ook een heel concreet plan uitgeschreven en een duidelijke rolverdeling gemaakt. De voorbereiding begon niet op de dag zelf, maar al weken eerder. Zo hebben de drie koks samen veel getraind en geoefend om goed op elkaar ingespeeld te raken.
Niet alles gaat op het moment suprême goed, waardoor flexibiliteit nodig was. Tijdens de wedstrijden moesten de chefs regelmatig improviseren. ‘’Je plan loopt nooit precies zoals je het hebt bedacht,” legt Tayke uit. “Soms zijn producten gewoon op en moet je iets anders verzinnen.” Volgens de docent heeft zo’n wedstrijd ook een belangrijke leerfunctie. “Het is eigenlijk een generale repetitie voor het examen. Studenten leren onder druk te presteren en perfect te presenteren.”
Blik op de toekomst
De wedstrijd leverde voor de studenten niet alleen een derde plek op, maar ook een ervaring die ze kunnen meenemen in de rest van hun loopbaan. De school is ook trots op zijn leerling. ‘’ We zijn zeker als school enorm trots op deze prestatie’’, aldus Ko Miltenburg. Het Horeca & Toerisme College uit Nieuwegein kijkt dan ook trots terug op de deelname en ziet de wedstrijd als een belangrijk leermoment in de ontwikkeling van hun studenten.
Horecastudent Tayke Oonk won onlangs brons bij Talent van de Toekomst 2026. In de video hieronder volgt Bart van Delden hem in het restaurant waar hij werkt om erachter te komen wat hem drijft om elke dag het beste uit zichzelf te halen in de keuken.
