‘Het huwelijk is een verbond’

‘Het huwelijk is een verbond’

Het huwelijk zoals we dat kennen is al eeuwenoud. Vroeger trouwden bijna iedereen maar dat is in de loop der jaren steeds minder geworden. Er zijn veel alternatieven, bijvoorbeeld het geregistreerd partnerschap of een samenlevevingscontract. Een groep mensen die nog wel vaak trouwt zijn protestant-christelijken. Voor hen is het huwelijk iets belangrijks en iets mooi. Veel aspecten van het huwelijk zijn hetzelfde gebleven, maar er zijn ook dingen veranderd in de afgelopen decennia.

Tabitha van Krimpen is theoloog en zelf protestants. Zij vertelt dat het huwelijk in de basis hetzelfde is. ‘Het sluiten van het huwelijk is een verbond tussen een man en een vrouw.’ Behalve dat je je aan elkaar verbind, verbind je je ook aan God. Tijdens het huwelijk voor de kerk spreekt de dominee in de naam van God een zegen uit over het huwelijk. Daarnaast trouw je ten overstaan van de gemeenschap. Als je dan getrouwd bent, ga je ook samenwonen en niet daarvoor. En heel belangrijk: ‘Trouwen doe je voor de rest van je leven’. Een ander verschil is dat het feest van trouwen vroeger veel simpeler was. ‘Tegenwoordig is het echt een feest en zo staat dat ook in de Bijbel’.

De leeftijd waarop mensen trouwen is wel veranderd. Vroeger trouwden mensen op jongere leeftijd dan nu. Van Krimpen legt uit dat ‘Seks hebben voor het huwelijk wordt niet meer zo vaak als een taboe gezien’. Ze vervolgt, ’Je hebt seks om kinderen te krijgen en het wordt meer gezien als genot.’ Veel bischoppen zijn ook nog tegen het gebruik van de pil. Dat komt voor een deel doordat zelfontplooiing erg belangrijk is. Mensen willen eerst studeren. Vroeger werkte de man en de vrouw zorgde voor het huishouden. Tabitha van Krimpen ziet daar een verandering in: ‘Beiden werken allebei vaak vier dagen en ze zorgen samen voor het huishouden.’ 

Luister hieronder naar een audio-reportage met Jan Latten, socioloog. Hij vertelt hoe het huwelijk in het algemeen veranderd is en Mariska Hagedoorn is hervormd protestant, ze vertelt wat het huwelijk voor haar betekent.

Over de auteur

Thomas Neele

Mijn naam is Thomas Neele. Ik ben 22 jaar en ik woon in Montfoort. Ik ben sinds 2024 student aan de School Voor Journalistiek in Utrecht. Ik kom zelf graag in Utrecht en het is een leuke stad om te studeren. Ik ben erg geïnteresseerd in de maatschappij en in de mensen met een mooi verhaal en daar schrijf ik graag over.