WOERDEN – Inwoners van Woerden komen zondag 31 mei samen in de natuur tijdens het festival Beleef Landgoed Bredius. Het evenement heeft cultuur en natuur op één plek om de Woerdenaren dichter bij elkaar te brengen. Een vol programma met muziek en kunst maakt het een evenement waar mensen in Woerden elkaar kunnen ontmoeten en spreken: ‘Mensen gaan hier heel makkelijk met elkaar in gesprek, ook als ze elkaar nog nooit hebben ontmoet.’ Zegt workshop begeleidster Laura Prins.
Rustgevende omgeving
Liederen van een piano in de buitenlucht tussen de bomen en het gras, een concert met harp en een draaitafel met muziek klinkt op Landgoed Bredius. De groene plek, met een grote vijver en grasvelden, zorgt voor een rustige omgeving, zegt bezoeker Bernt Feis: ‘Dit is eigenlijk een heel rustgevende en creatieve plek.’ Bezoekers in vrijetijdskleding zitten ontspannen in het gras, luisterend naar het Soul Connection Choir en pianoconcerten. Het zorgt voor een uitnodigende sfeer.
Verbindende sfeer
Bezoeker Feis geniet van de uitnodigende opzet op het grasveld. ‘Een piano in het gras is heel gezond. Bij een pianoconcert denkt men al snel aan een formele concertzaal met mensen in dure pakken, maar hier zit iedereen gewoon in een zondagse outfit’, merkt Feis op. Volgens hem is de verbindende sfeer van het evenement terug te zien op het terrein. ‘Er lopen hier heel veel mensen die elkaar kenden, die hun buren meenemen, of opa’s en oma’s. Die verbinding komt hier echt tot stand.’ Het festivalterrein is zo’n mooie plek om elkaar te ontmoeten in een omgeving waar men lekker kan genieten van het lenteweer. ‘Mensen komen voor de gezelligheid, een beetje cultuur, een glaasje sap of een biertje’, legt Feis uit.
Gesprekken tijdens creatieve workshop
De verbinding is ook zichtbaar aan de grote tafels waar workshops worden georganiseerd. Laura Prins organiseert botanisch tekenen. De creatieve tafel staat vol met potjes water en kwastjes met verf. Er zijn constant mensen creatief bezig: ‘Er sluiten doorlopend mensen aan die het gezellig vinden om aan zo’n tafel aan de slag te gaan’, vertelt Prins, terwijl zij trots de tafel rondkijkt. De tekentafel zit vol en er wordt onder de deelnemers druk gepraat, overlegd en gekeken naar elkaars tekeningen. De creatieve activiteit helpt om mensen elkaar aan te spreken en opnieuw te ontmoeten. Deelnemers die elkaar vooraf niet kennen, delen materialen en verhalen. ‘Soms blijken mensen ineens buren van elkaar te zijn. Dat gebeurde zojuist nog’, vertelt Prins enthousiast. De drempel om een gesprek aan te knopen met een medebezoeker ligt niet hoog: ‘Mensen gaan hier heel makkelijk met elkaar in gesprek, ook als ze elkaar nog nooit hebben ontmoet. Dat gaat heel natuurlijk. Het is mooi om te zien dat dat hier gewoon gebeurt.’ Aldus Prins.
Door de muziek, kunst en omgeving in de natuur ontmoeten mensen in Woerden elkaar opnieuw en met een luchtige sfeer. Landgoed Bredius stelt zich deze zondag niet alleen open als natuurgebied, maar ook als een sociale ontmoetingsplek waar kunst de vrije loop kan nemen. Aan het einde van de middag verlaten de bezoekers het terrein, met nieuwe klanken in hun oren van de muziek, eigen creaties of een kleine aankoop. Sommigen zullen zelfs het terrein verlaten met een nieuw contact.
Verslaggever Reza-Loïs van Zutphen bezoekt het minifestival op Landgoed Bredius en maakt een reportage op de locatie. Ze spreekt met sneldichter Ronald Aarten, organisator Karin Schrage en ontdekt hoe het festival kunst, muziek en natuur samenbrengt op een plek.
