SvJ media

Selecteer Pagina

Sebastiaan van der Lubben promoveert op onderzoek naar liveblogs

Sebastiaan van der Lubben promoveert op onderzoek naar liveblogs

Sebastiaan van der Lubben promoveert op onderzoek naar liveblogs

Docent Sebastiaan van der Lubben is gepromoveerd op zijn onderzoek naar de geloofwaardigheid van en in liveblogs. Dat onderzoek kwam voort uit zijn eigen ervaring als liveblogger en journalist bij het Leidsch Dagblad.

door | 11 04 2024, 19:04 | SvJ nieuw(s)

BIP Programma, Cluj-Napoca

Sebastiaan van der Lubben tijdens zijn verdediging

Wat Sebastiaan inspireerde om dit onderzoek te starten, kwam voort uit zijn eigen ervaringen. ‘Voordat ik als docent op de school voor journalistiek werkte, werkte ik op de universiteit en schreef ik liveblogs over de raadsvergaderingen in Leiden. Een hoogleraar stelde me toen de vraag: ‘Wat doe je eigenlijk de hele avond als je een liveblogger bent? Hoe zorg je ervoor dat wat je zegt klopt? En wordt geaccepteerd?’ 

Dit stimuleerde Sebastiaan tot zijn promotieonderzoek naar de geloofwaardigheid van liveblogs en de manier waarop zowel journalisten als lezers hiermee omgaan. ‘Ik heb gesproken met makers van liveblogs en gebruikers in focusgroepen. Het bleek dat mensen soms de geloofwaardigheid ervan in twijfel trokken, maar dat het hen niet altijd stoorde,’ legt hij uit. 

Onzekerheid 

‘Het is een beetje een vreemd genre, omdat het zo direct is,’ legt Sebastiaan uit. ’Je weet niet precies wat er gebeurt, want er is nog veel onduidelijkheid en onzekerheid. Toch moet je met nieuws komen. Wat doet dat met de geloofwaardigheid? Dat wilde ik weten. Wat bleek? Journalisten doen hun uiterste best om die onzekerheid weg te nemen en te schrijven voor lezers die deze onzekerheid kunnen waarderen.’ 

Proefschrift verdedigen 

Vorige week woensdag werd Sebastiaan aan de tand gevoeld over zijn proefschrift. ‘Het was een nogal intense dag. Je moet je proefschrift verdedigen, zoals dat heet. Dus ik heb dat in Leiden gedaan, op de universiteit. Dat is een hele mooie kerkzaal waar je staat, als enige. Tegenover me staan zeven mensen die heel veel meer weten dan ik. Allemaal over een deel van mijn onderwerp. En die gaan je vragen stellen. Terwijl er een hele zaal met vrienden en familie zit te kijken of je die een beetje kan beantwoorden.’ 

Tijdens de verdediging werd hij bijgestaan door twee vrienden, paranimfen. Zij ondersteunden Sebastiaan tijdens de verdediging door bijvoorbeeld zijn boekje open te houden op de juiste pagina. Na de verdediging volgde overleg van de commissieleden, om vervolgens een oordeel over de verdediging van Sebastiaan te vellen. 

‘Ze kwamen vrij snel terug met het nieuws dat ik mijzelf doctor mocht noemen. Dan krijg je zo’n grote koker mee waar je getuigschrift in zit. Dan ben je klaar en ga je bier drinken,’ voegt hij lachend toe. 

Onderwijs 

Er is momenteel nog geen specifiek onderwijsprogramma over liveblogs, maar Sebastiaan hoopt hier wel meer informatie over te geven. ‘In september hoop ik een slowblog te maken over de Amerikaanse verkiezingen met studenten, en ik hoop dat er genoeg interesse voor is, zodat we dit mogelijk kunnen uitbreiden. Ik merk namelijk wel in de klas dat mensen vaak enthousiast reageren op liveblogs, omdat ze het medium heel goed kennen. We moeten meer met live blogs doen, zeker omdat het genre ontzettend populair is.’ 

Over de auteur

Zoë Neeft

Zoë Neeft is een enthousiaste student journalistiek. Ze schrijft het liefst over lifestyle, films en cultuur gerelateerde onderwerpen. Als ze niet aan het schrijven is, kun je haar vinden bij haar vrienden of is ze aan het bidden voor een One Direction reunion tour.